Skip to content
Bosniaks.Net

Menu
  • Home
  • News
  • Columns
  • Interview
  • About Bosniaks.Net
  • Bosnjaci.Net
Menu

ZA KOGA ĆEŠ GLASATI, MRČO?

Posted on April 6, 2008 by Esad Krcić
Predsjednički izbori u Crnoj Gori održavaju se u nedjelju 06. aprila t.g. Na izborima će učestvovati četiri kandidata:

1. Nebojša Medojević (Pokreta za promjene),
2. Srđan Milić (Socijalistička narodna partija),
3. Andrija Mandić (Srpska lista),
4. Filip Vujanović (Demokratska partija socijalista).

To je ujedno redosljed na izbornom listiću.
Zbog interesiranja naÅ¡ih čitatelja da saznaju neÅ¡to viÅ¡e o kandidatima, kao i mogućeg opredjeljenja na izborima (oni koji su državljani CG) nastojali smo da sakupimo najintersatnije biografske podatke. Objavljujemo “Bijelo i Crno” ili “bijelo na crno i crno na bijelo”, radi raspoznavanja boja. LakÅ¡e će vam biti da se “odlučite”, pod uvjetom da niste kupljeni za sitne pare ili vrećom braÅ¡na, ili pak da kojim slučajem agentima tajne službe vladajućeg klana niste privremeno prodali (referendumske) “lične karte”.


Filipa za potpredsjednika!
Da se ne zaboravi…

FILIP VUJANOVIĆ

Predstavnik Demokratske partije socijalista i Socijaldemokratske partije i dosadašnji predsjednik Crne Gore Filip Vujanović je “dete” sa beogradskog asfalta, rođen je 1954. godine u Beogradu.

ADVOKAT
– 1992. godine, proslavio se kao advokat Momira Bulatovića optuženog za klevetu od strane Novaka Kilibarde i Danila Burzana. Odbrana čovjeka koji je bio predsjednik Crne Gore u vrijeme deportacija, mučenja čelnika SDA i ratnih operacija u Dubrovniku i drugim mjestima, obezbjedila mu je ulaznicu u vrh vlasti.

MINISTAR PRAVDE
– 1993. godine počinje njegova politička karijera. Kao nagradu za uspjeÅ¡nu odbranu, Bulatović ga postavlja na mjesto Ministra pravde u Vladi Mila Đukanovića.

– Za vrijeme njegovog ministrovanja, u pljevaljskoj Bukovici je sprovoÄ‘en progon na etničkoj i vjerskoj osnovi, a 25 funkcionera Stranke demokratske akcije je uhapÅ¡eno, i podvrgnuto policijskoj torturi.

MINISTAR UNUTRAÅ NJIH POSLOVA
– U dva mandata 1996. i 1998. godine bio je Ministar unutraÅ¡njih poslova. Taj period je obilježen procvatom kriminala, prebijanjem graÄ‘ana i velikim brojem nerazjaÅ¡njenih likvidacija, a Ministar i njegova policija su aktivno učestvovali u predizbornoj kampanji na strani njegove partije.

– Poslao je interventnu jedinicu svoje policije u Plav, na utakmicu izmeÄ‘u lokalnih fudbalskih klubova iz Plava i Andrijevice. Umjesto da spriječi sukobe, policija ih raspiruje svojom neprimjerenom akcijom u kojoj je povrijeÄ‘eno viÅ¡e od 100 ljudi.

– Iako je tvrdio da mu je mučno, kao čovjeku koji se rodio u Beogradu, koji je tamo studirao i radio, i koji slavi srpsku slavu, da se izjasni protiv Jugoslavije, ipak je, suprotno svojim projugoslovenskim stavovima, to učinio da bi predsjednik Vlade, Milo Đukanović, mogao da sastavi Vladu po svom opredeljenju.

– Koristeći svoju ministarsku poziciju, u parlamentu je, javno iznoseći anonimne dojave i mijeÅ¡ajući se u privatni i porodični život opozicionih lidera, trajno negativno uticao na kulturu političkog dijaloga u Crnoj Gori .

PREDSJEDNIK VLADE
– 1998. godine, izabran je za premijera, a istovremeno je obavljao i funkciju predsjednika Savjeta za privatizaciju za koji se vezuje čitav niz afera.

– Ukidanje resora za privatizaciju i izbjegavanje konstituisanja skupÅ¡tinske komisije za privatizaciju, kao važnih kontrolnih tijela, kupovina aviona od nepoznatog vlasnika i drugi potezi, dokazali su netranstparentnost u radu njegove vlade.

– Premijer Vujanović je opravdavao potpisivanje skandaloznog ugovora o privatizaciji Kombinata aluminijuma sa Å¡vajcarskim „Glenkorom“, dok su evropski zvaničnici počeli da izražavaju zabrinutost zbog korupcije u Crnoj Gori.

– Premijer Vujanović je podržao svog savjetnika, Vojina Lazarevića koji je, kao predsjednik skupÅ¡tine akcionara EPCG potpisao ekskluzivni ugovor u uvozu električne energije sa londonskom firmom čiji je sam suvlasnik. Po tom ugovoru, cijena energije koja se uvozila iz Trebinja je bila veća nego na evropskim berzama.

– Premijer Vujanović je zarad lične i koristi svojih saradnika, a ponovo na savjet Vojina Lazarevića, inicirao projekat izgradnje elektrane Buk Bijela, kojom bi bilo uniÅ¡teno nacionalno i svjetsko prirodno blago. Tada je kanjon Tare spasen diplomatskom intervencijom meÄ‘unarodnih faktora.


PREDSJEDNIK REPUBLIKE

– 2004. godine Filip Vujanović je postao predsjednik Crne Gore. U skladu sa njegovom novom funkcijom i sa novim interesima njegove partije, mijenja stav i konačno počinje da se zalaže za nezavisnu Crnu Goru.

– Kao član VSO, zloupotrebio je svoja ovlašćenja i uticao na devastaciju vojne imovine, a general u penziji Blagoje Grahovac ga optužuje za ključnu ulogu u aferi COFIS.

– I pored upozorenja Evropske komisije da je Crna Gora najslabija u oblasti sudstva kada je u pitanju dostizanje evropskih standarda, Vujanović je za predsjednicu Vrhovnog suda predlažio Vesnu Medenicu, koja je kao državni tužilac zatvarala oči pred kriminalizacijom Crne Gore i Å¡titila interese kartela.

– Umjesto otvaranja procesa suočavanja s proÅ¡lošću, posebno u slučaju pljevaljske Bukovice, deportacije BoÅ¡njaka i ratnih dejstava u Dubrovniku, bio je pokrovitelj manifestacije dodjele nagrade za humanizam i mir Milu Đukanoviću i Svetozaru Maroviću.

– Kada je razmatrano ozvaničenje novog, kontroverznog prostornog plana republike Crne Gore smatrao se nenadležnim da se izjasni, kao i kada je u pitanju rjeÅ¡avanje statusa Crnogorske manjine u Srbiji.

– Reisu-l-ulema IZ u BiH, intelektualci i univerzitetski profesori, Udruženje porodica uhapÅ¡enih i deportovanih iz CG, UG Majke enklava Srebrenica i Žepa, Udruženje Žena žrtva rata, Asocijacija studenata iz CG u BiH, predsjedniku Vujanoviću su poslali pismo u kojem njegovu izjavu da su za vrijeme srpsko-crnogorske genocidne agresije na BiH «BoÅ¡njaci iz BiH u Crnoj Gori imali drugi dom i da su primljeni otvorenog srca», nazivaju licemjernom i naprihvatljivom manipulacijom žrtvama u predizborne svrhe. Vujanpović se u toku predsjedničke kampanje u dva navrata poslužio sličnim izjavam, na taj način ignorirajući žrtve.

– S obzorom da je «dete» sa beogradskog asfalta nismo uspjeli istražiti Å¡ta je upisao u rubriku nacionalnost na popisu 2003. S obzirom da su poznate njegove bliske veze sa Amfilohijem Radovićem, onda nam je sve jasno. Njegov stranački kolega Dragan Kujović koji je grecao u srpstvu, za vrijeme popisa nazvao je staru majku i «savjetovao» je da se piÅ¡e da je Crnogorka, a ona mu je odgovorila «Boga mi sine, ja sam se tako oduvijek osjećala, ali nisam smjela od tebe da se izjasnim»! Å ta li je sa Filipom, Milom, Svetom…?!

NEBOJŠA MEDOJEVIĆ

– Politikom je počeo da se bavi joÅ¡ 1989.godine, kao osnivač i predsjednik Studentskog foruma – Mirovnog pokreta. Tada je kao student javno i glasno govorio na skupovima protiv rata, tražeći da se crnogorski vojnici i rezervisti vrate sa pohoda na Dubrovnik. Tim povodom se obratio i u SkupÅ¡tini Republike Crne Gore.

– Od 1990. godine se javno zalagao za ideju suverene, nezavisne i meÄ‘unarodno priznate države Crne Gore. Medojević je nedavno izjavio da je “17 godina duže od Vujanovića bio za suverenu Crnu Goru”.

– Bio je i osnivač Crnogorskog pokreta Javnost protiv faÅ¡izma 1992.godine, jedan od osnivača Pokreta reformskih snaga 1989.godine i Socijaldemokratske partije (SDP), a u periodu od 1992. – 1999. i član njenog PredsjedniÅ¡tva.

– Jedan od osnivača Studentske lige za mir, koju su formirale studentske organizacije sa prostora bivÅ¡e SFRJ.

– Već 1991. godine pred sami početak rata u Bosni i Hercegovini Medojević je zajedno sa drugim mirovnim aktivistima učestvovao na Mitingu za mir u Sarajevu u organizaciji YUTEL Televizije.

– Medojević je bio jedan od govornika na mitingu koji je organizovan prije vojnih operacija JNA i crnogorskih rezervista na području Dubrovnika.

– Medojević je bio meÄ‘u osnivačima pokreta Javnost protiv faÅ¡izma, kao jednog od najsnažnijih pokreta za mir I toleranciju na prostorima Crne Gore i bivÅ¡e SFRJ. Učestvovao je u brojnim mimohodima ćutanja u znak sjećanja na žrtve otmice iz voza u Å trpcima, zločina u Bukovici i drugih krÅ¡enja ljudskih i manjinskih prava u Crnoj Gori i bivÅ¡oj SFRJ.

– SDP se, zajedno sa Liberalnim savezom, najsnažnije zalagala za zaÅ¡titu prava manjinskih naroda, posebno ugroženih BoÅ¡njaka, Muslimana, Albanaca I Hrvata. NebojÅ¡a Medojević je I lično osuÄ‘ivao sve primjere sistematskog političkog, medijskog i fizičkog progona i ugrožavanja pripadnika manjinskih naroda.

– Bio je jedan od rijetkih pojedinaca koji je imao hrabrosti da govori na mitingu protesta protiv napada na kuće I radnje muslimana u Pljevljima 1992.godine, dok su Pljevlja bila pod opsadom paravojske majora ÄŒeka Dačevića, a crnogorski MUP nije mogao da garantuje bezbjednost učesnicima protesta.

– Od 1999. godine vodio je nevladinu organizaciju Centar za tranziciju u Podgorici.

– Od 2002. godine NebojÅ¡a Medojević je bio izvrÅ¡ni direktor nevladine organizacije Grupa za promjene.

– Grupa za promjene, u saradnji sa Fondom za humanitarno pravo, organizovala je 30. maja 2005. godine u Podgorici prvo javno obilježavanje godiÅ¡njice deportacije bosanskih izbjeglica. Tom prilikom je predstavljena knjiga Å ekija Radončića “Kobna sloboda”, uz posebno poÅ¡tovanje glasu i dostojanstvu žrtava.

– Nakon osnivačke SkupÅ¡tine Pokreta za promjene (PzP), jula 2006. godine, Medojević je postao predsjednik PzP-a, a od septembra 2006. poslanik u SkupÅ¡tini Crne Gore.

– Zalaganje NebojÅ¡e Medojevića i PZP-a u skupÅ¡tini, dovjelo je do toga da nezavisna Crna Gora postane graÄ‘anska država, a ne jednonacionalna država. U preambuli Ustava navedeno je da se on donosi polazeći od “odlučnosti da smo kao slobodni i ravnopravni graÄ‘ani, pripadnici naroda i nacionalnih manjina koji žive u Crnoj Gori: Crnogorci, Srbi, BoÅ¡njaci, Albanci, Muslimani, Hrvati i drugi, privrženi demokratskoj i graÄ‘anskoj Crnoj Gori”. ÄŒlanom 13. Ustava je propisano “U službenoj upotrebi su i srpski, bosanski, albanski i hrvatski jezik.”

– NebojÅ¡a Medojević ima veliko iskustvo u oblasti privatizacije u Crnoj Gori, centralnoj i istočnoj Evropi joÅ¡ od ranih devedesetih godina. Učestvovao je u velikom broju projekata i programa privrednih reformi u Crnoj Gori. ÄŒlan je grupe nezavisnih ekonomista »G 17« i jedan od autora knjige “Program radikalnih ekonomskih reformi u SR Jugoslaviji” (“Privatizacija i korupcija” i “Vrijeme za porez na bogatstvo”).

– Osnovne oblasti Medojevićevog stručnog interesovanja su privatizacija, razvoj tržiÅ¡ta kapitala, dobro upravljanje, borba protiv korupcije, tranzicija.
Medojevic je objavio knjige: Crnogorska privreda u tranziciji, Masovna vaučerska privatizacija, Javne nabavke, Privatizacija i korupcija, Konflikt interesa, kao i više od stotinu članaka i studija o problemima postkomunističke tranzicije. Kao konsultant je radio za veliki broj kompanija u regionu.

– Kandidovao se za predsjednika Crne Gore da bi svoje znanje I svoju energiju stavio u funkciju razvoja i slobode druÅ¡tva u kom živi, I da bi svojoj zemlji služio na čast.

Vojvoda Andrija Mandić u kumovskoj vezi sa Milom Đukanovićem

ANDRIJA MANDIĆ

Andrija Mandić, poznatiji kao vojvoda odnosno prva kokarda u Crnoj Gori, predsjednički je kandidat Srpske liste. Mandić je proglaÅ¡en za četničkog vojvodu “srpskih zemalja” meÄ‘u 15 vojvoda od kojih pet iz Crne Gore. Ovo priznanje mu je stiglo po “posljednjoj želji” četničkog vojvode Mila Rakočevića, posljednjeg vojvode, poznatog zločinca, Ä‘enerala Draže Mihailovića. Rakočević je bio vazduhoplovni major Vojske Kraljevine Jugoslavije. Umro je u Parizu 06. aprila 2007. u 97. godini.

14 novopečenih vojvoda 12. maja 2007. položili su zakletvu u Crkvi Svetog Marka u Beogradu u prisustvu visokih sveštenika Srpske pravoslavne crkve, nakon čega je uslijedila svečanost u hotelu Metropol na kojoj su vojvodama uručene gramate. Na svečanosti SPC-a i u Metropolu nije bilo Andrije Mandića, tako da mu je, prema pisanju podgoričkog dnevnika Vijesti, tajno uručena gramata vojvode, 8. avgusta 2007., u beranskom selu Gornje Zaostro, nakon što je održan parastos poginulim četnicima. Mandiću je gramatu u kući vojvode Milana Dobrašinovića uručio vojvoda Mirčeta Ivančević bez zakletve i prisustva sveštenika, iako to nalažu tradicija i običaji.
Ove podatke o Mandiću naveli smo više iz razloga jer se otkrilo da je u kumovskoj vezi sa Milom Đukanovićem. Prema pisanju Tabloida
Tabloida, ovo porodično kumstvo se dugo prikrivalo. Nego oni koji prate politička kretanja u Crnoj Gori, lahko mogu zapaziti da je ustvari Đukanovićev kum, Vojvoda Mandić, ubačeni igrač DPS-a, kojeg upotrijebi gdje god mu zatreba. A obično to čini za izbore, što potvrđuju i ovi predsjednički izbori gdje je na specijalnom zadatku da pomogne Vujanoviću da pobjedi na izborima. Pitate se kako?

U nedavnoj anketi Centra za demokratiju i ljudska prava (CEDEM), koji u javnosti slovi kao ogranak DPS-a, Filip Vujanović će dobiti 52,8 a vojvoda Andrija Mandić 19,1 odsto glasova, Medojević je treći sa jednim procentom manje od Mandića, dok bi Milić imao manje od 10 odsto. Ovakva istraživanja trebala su biti mamac za mobiliziranje isljenika iz Crne Gore, prvenstveno Bošnjake, kojima je na samom startu predizborne kampanje servirana priča “ako ne glasaju za Vujanovića, da četnici mogu osvojiti vlast”. Predsjednik jedne općine u CG, kao i jedan funkcioner Bošnjačke stranke ubjeđivali su sugrađane po Evropi da putuju u CG i da im je “domovinska dužnost da glasaju za Vujanovića”. Sačuvaj nas Bože, poslušnika i doušnika!
Nego da kažemo još par riječi o vojvodi, rođen je 1965. godine u Šavniku. Diplomirao je na Metalurško-tehnološkom fakultetu u Podgorici. Jedan je od osnivača Srpske narodne stranke, a u dosadašnjem političkom radu obavljao je različite stranačke poslove.
Obavljao je i dužnost ministra za privredu u Saveznoj vladi.
Kao direktor i suvlasnik akcionarskog društva za preradu obojenih metala organizovao je prvu privatnu proizvodnju aluminijumskih legura u Crnoj Gori. U saradnji sa Metalurško-tehnološkim fakultetom iz Podgorice radio je na projektovanju, izradi i instaliranju opreme za livenje aluminijuma, kao i na komercijalnom metalurškom.


SRĐAN MILIĆ

Srđan Milić je predsjednički kandidat Socijalističke narodne partije, inače posestrima Đukanovićevog DPS-a. Stranka koja je nastala nakon raskola unutar DPS, kada je kompletno rukovodstvo i članstvo bilo na Miloševićevoj liniji veliko-srpstva zacrtanih u defterima SANU i SPC. Stranački raskol između Bulatovića i Đukanovića je nastao iz mafijaških razloga, odnosno ko će preduzeti švercersko duhansko-naftno tržište u regionu, a ne po liniji koje se javnosti serviraju, kao suprotstavljanje Miloševiću i njegovoj politici.
Milić je rođen 1965. godine u Baru. Završio je Fakultet za spoljnu trgovinu i turizam u Dubrovniku.
U periodu od 1983. do 1990. radio je u oblasti turizma, potom dvije godine kao asistent na Fakultetu za pomorstvo i turizam – Kotor, a zatim je bio privatni poduzetnik.
Bio je član Izvršnog odbora Glavnog odbora SNP, predsjednik Komisije SNP za pitanja evropskih i evroatlantskih integracija, poslanik u Skupštini Crne Gore i član Odbora za evropske integracije. Za predsjednika SNP-a izabran je na Petom kongresu, koji je održan 26. novembra 2006. godine.
Prema istupima u predizbornoj kampanji crnogorski mediji ga ocjenuju kao umjerenog političara.

Pripremio: Esad Krcić

Archives

Bosnjaci.Net website

Recent Posts

  • THE UNIVERSITY OF CAMBRIDGE AWARDED THE OLDEST AND MOST PRESTIGIOUS AWARD TO MAHIR HADŽIĆ
  • BOSNIA CONVICTS SERB CHETNIKS OF INCITING ETHNIC HATRED
  • THE 30TH ANNIVERSARY OF THE SJEVERIN MASSACRE
  • A NEED FOR THE CONSOLATION OF FRIENDSHIP IN A TIME OF UNCERTAINTY AND CONFUSION
  • 2022 GENERAL ELECTIONS IN BIH: POLITICAL CHANGES ARE REQUIRED, BUT ARE THEY POSSIBLE?

Bosniaks.Net is the sub-division of Bosnjaci.Net

Bosnjaci.Net website

All Rights reserved.
© 2020.

©2023 Bosniaks.Net | Design: Newspaperly WordPress Theme