Skip to content
Bosniaks.Net

Menu
  • Home
  • News
  • Columns
  • Interview
  • About Bosniaks.Net
  • Bosnjaci.Net
Menu

IN NEW YORKU HELD A COMMEMORATIVE PANEL FOR THE VICTIMS OF BOSNIAN GENOCIDE

Posted on July 14, 2008 by Bosnjaci.Net

11. jula 2008 na Menhetnu u Njujorku, SAD održan je dvojezični komemorativni panel na temu: “Genocid nad Bošnjacima u kontinuitetu: zašto opet?” pod pokroviteljstvom Bosansko-američkog udruženja NYC, a u suradnji sa:
– Kongresom BoÅ¡njaka Sjeverne Amerike- BiH Koordinacija NY/NJ,
– BoÅ¡njačkim Savjetodavnim vijećem – WaÅ¡ington D.C., New York;
te medijskim i prostornim pokroviteljstvom vaseg omiljenog glasila bosnjacke dijaspore Bosnjaci.net-a.
Ostali medijski pokrovitelji su bili:
-Glas Bosne i Hercegovine
-Bosansko Americka TV (BATV)

Gosti panela su bili: Å eri Fink, poznata amerićka autorica knjige “Srebrenica – Ratna bolnica”; Haris Hromić, član boÅ¡njačke lobističke grupe, Sejfullah Turkkan, veteranski dopisnik iz Washington-a i New York-a za niz turskih dnevnih glasila; AiÅ¡a Al-Adaviya, njujorÅ¡ka aktivistkinja i osnivačica nevladine organizacije za zaÅ¡titu prava žena, a prisutnima se obratio, iako slabijeg zdravstvenog stanja, i srebrenicki gazija Senahid Halilovic. U prisustvu kako bosanskih tako i američkih i turskih novinara, te bosanskih i američkih gostiju u Konferencijskom Centru na Menhetnu je svečano otvorena komemoracija boÅ¡njačkih žrtava genocida – genocida čiji je cilj bilo uniÅ¡tenje BiH.

Nakon pozdrava aktuelnog Predsjednika BAU Zahida Bjelića, uvodnih riječi dobrodošlice organizatorke panela Zejne Džananović riječ je preuzela moderatorka skupa, Meliha Pihura i okupljenima predstavila goste i njiovu djelatnost pojedinačno te time otvorila panel.

Prva govornica većeri je bila Å eri Fink, američka aktivistkinja i autorica knjige “Srebrenica – Ratna Bolnica”. Ona je opisala svoj rad na knjizi te motive koji su je nagnali da se lati te zadaće.
Aiša Al Adawiya je iznijela motive koji su je inspirisali da formira svoju nevladinu organizaciju “Žene u islamu” nakon što je prvi put saznala za masovna silovanja Bošnjakinja muslimanki. te je ponudila svoju dokumentaciju iz perioda genocida nad Bošnjacima BAU na arhivsko korištenje i čuvanje.
Sejfullah Turkkan je iz vlastite perspektive dao osvrt na agresiju na BiH i genocid nad Bošnjacima a Haris Hromić je opisao rad Bošnjačkog savjetodavnog vijeća u kontekstu političkog evoluiranja Bošnjaka u SAD i BiH nakon izvršenog genocida nad njima i svrhu neophodnosti postojanja i djelovanja ovog vijeća.


Iako panel nije u cjelosti odgovorio na ključna pitanja koja se tiču “tihog” kontinuiteta genocida nad BoÅ¡njacima – koji se danas odvija u BiH u formi diskretnog prisiljavanja djece na obrazovanje u institucijama koje nose simbole ubica njihovih očeva, “čišćenja” historijskih udžbenika od svakog iole objektivnog pomena genocida nad BoÅ¡njacima i agresije na BiH te “upotrebe” sudsko-pravnih sredstava zarad onemogućavanja BoÅ¡njacima održivog povratka na vlastitu okućnicu – a da ne govorimo o redovitim uzurpacijama zemljiÅ¡ta i privatnog vlasniÅ¡tva i uznemiravanju zakonitih vlasnika te nehapÅ¡enju ratnih zločinaca viÅ¡eg i nižeg ranga – panel je ipak podsjetio i razjasnio okupljenima neka pitanja prezivljavanja Bosnjaka pod ratnim uslovima: kako je bilo držati se Hipokritove zakletve u nemogućim uvjetima pod agresijom BiH (Fink, Srebrenica – War Hospital).

Kako se žene žrtve rata moraju tretirati sa poÅ¡tovanjem koje priliči muslimanima (Al-Adawiya) , kako su BoÅ¡njaci nakon agresije, iako napaćeni i ekonomski iscrpljeni, umjeli očuvati svoje dostojanstvo (Seyfullah Turkkan) te da se BoÅ¡njaci dijaspore moraju fokusirati viÅ¡e na vlade zemalja u kojima su naÅ¡li poratno utočiÅ¡te (Hromić) jer samo tako mogu efikasnije i bolje izazvati pozitivne promjene u BiH, poÅ¡to je dejtonskom arhitekturom institucionalizirano blokiranje daljeg razvoja i evolucije BiH kao države. Time je komemorativni panel ipak poslužio svojoj glavnoj svrsi – podsjećanju i proučavanju genocida nad BoÅ¡njacima 1992-1995.

Srebrenički gazija Senahid Halilović je podvukao koliko je danas tegoban život udovica povratnica i njihove siročadi koja se obrazuju u BiH i potrebu da vlada Države BiH na jedan kvalitetivno bolji način povede računa o njima.

Imam BHiCNY Salem ef. Cecunjanin je pri kraju pozvao sve prisutne da se priključe naredni dan i vjerskoj službi – mevludu – pripremljenom u organizaciji Bosanskohercegovačke islamske zajednice Njujork za masakrirane BoÅ¡njake i BoÅ¡njakinje Srebrenice, ali i sve ostale žrtve genocida nad BoÅ¡njacima na teritoriji BiH ali i Å¡ire, jer 11. Juli kao Dan Genocida pripada svim nevino umorenim žrtvama agresije podjednako.

Skup je zaključen objavljivanjem rezultata literarnog natjecaja “Srebrenica” web magazina Bosnjaci.net, dodjelom knjiga “Logor” i “Sve najbolje o BiH” govornicima panela, pozivom da se izlazi redovito kako na predstojeće bosanske tako i na američke izbore, da je neophodno hapÅ¡enje ratnih zločinaca – Crnogorca Radovana Karadžića i Srbina Ratka Mladića (jer bez toga nema pomirenja) – i željom da se i dogodine svi opet okupimo i time pokažemo da poÅ¡tujemo i cijenimo naÅ¡e žrtve i da ih nismo zaboravili – pa makar bili i u dijaspori.

Archives

Bosnjaci.Net website

Recent Posts

  • THE UNIVERSITY OF CAMBRIDGE AWARDED THE OLDEST AND MOST PRESTIGIOUS AWARD TO MAHIR HADŽIĆ
  • BOSNIA CONVICTS SERB CHETNIKS OF INCITING ETHNIC HATRED
  • THE 30TH ANNIVERSARY OF THE SJEVERIN MASSACRE
  • A NEED FOR THE CONSOLATION OF FRIENDSHIP IN A TIME OF UNCERTAINTY AND CONFUSION
  • 2022 GENERAL ELECTIONS IN BIH: POLITICAL CHANGES ARE REQUIRED, BUT ARE THEY POSSIBLE?

Bosniaks.Net is the sub-division of Bosnjaci.Net

Bosnjaci.Net website

All Rights reserved.
© 2020.

©2023 Bosniaks.Net | Design: Newspaperly WordPress Theme